[ DESTINATII DE VIS ] 10 Magnificent Frozen Waterfalls Around the World

Ouray, Colorado
Ouray, Colorado
Photo by Boone Speed/Barcroft USA 

While waterfalls are typically known for their powerful rushes of water, during the cold winter months, some transform into magical ice attractions. In Minnesota, Minneapolis, Minnehaha Falls is a 53 feet high waterfall that often freezes, creating a stunning wall of blue ice. You can actually walk behind the frozen waterfall into a "cave." As photographer Trevor Nelson states, "The warm colors of the sunlight and the stone complement the cool mossy greens of the walls and the aqua blues from the ice. Gets me every time."
While most of the frozen waterfalls around the world are incredible enough to just visit, many of them are also popular destinations for daredevils that want to try their hand at ice climbing. The Daily Mail wrote a recent article about this extreme sport and the daring climbers that risk their lives for the ultimate adrenaline rush. Using just ice-axes and crampons (a traction device), they scale these enormous frozen columns or walls of ice, bravely pushing the limits of what is humanly possible. 


Minnehaha Falls, Minneapolis, Minnesota.
Minnehaha Falls, Minneapolis, Minnesota
Photo by Madeleine.
Minnehaha Falls, Minneapolis, Minnesota
Photo by Dan Anderson.
Taihang Mountains, North China's Hebei Province
Taihang Mountains, North China's Hebei Province
Photo source Xinhua.
Goðafoss Waterfall, Iceland
Goðafoss Waterfall, Iceland
Photo by David Clapp.
Waterfalls at Plitvice Lakes National Park, Croatia.
Waterfalls at Plitvice Lakes National Park, Croatia
Photo by Andreas Resch.
Hells Angel, Cody, Wyoming.
Hells Angel, Cody, Wyoming
Photo by Joel Anderson.
Marmolada, Northeastern Italy.
Marmolada, Northeastern Italy
Photo via Jdomb's Travels.
Gorges de Ballandaz, France.
Gorges de Ballandaz, France
Photo via Real Aspen.
Rifle, Colorado.
Rifle, Colorado
Photo credit: Boone Speed/Bacroft USA
Slovenia.
Slovenia
Photo via Factspod
Heimcken Falls, British Columbia, Canada.
Heimcken Falls, British Columbia, Canada
Photo by Skupinski/Barcroft Media.
Via — Link

Oamenii cei mai de succes sunt visatori


Daca nu esti dispus sa muncesti din greu si sa aplici o oarecare disciplina in viata ta,
toate visele tale vor ramane vise desarte,
mici calatorii iluzorii ale mintii tale care nu se vor materializa niciodata.
Fa pasi concreti pentru a-ti atinge visul tau cel mai arzator,
si incepe cu obiective solide numite teluri,
Visele tale sunt locul catre care vrei sa te indrepti,
telurile tale sunt cum vei ajunge acolo.
Primul pas absolut necesar
pentru a obtine lucrurile pe care le doresti in viata este:
Decide ce vrei.
Nu iti fie teama sa gandesti cutezator si sa indraznesti sa fii excelent.
Visatorii nu se multumesc cu mediocritatea.
Ei nu viseaza niciodata sa mearga doar jumatatea drumului.
Oamenii cu teluri reusesc pentru ca stiu incotro se indreapta.
Max Steingart

[ FILM ] “U” Cluj, o legendă adevărată

“U” Cluj, o legendă adevărată este un film documentar care prezintă istoria unuia din cele mai iubite cluburi de fotbal din România, Universitatea Cluj. De-a lungul filmului, iubitorii sportului rege pot afla cum s-a înfiinţat această echipă, cum a ales să se refugieze la Sibiu în timpul celui de-al doilea război mondial, după ce Clujul a fost cedat Ungariei horthyste, precum şi cum a fost cucerit singurul trofeu din vitrină, Cupa României, în 1965. Filmul e presărat cu imagini de epocă, ce dau un farmec aparte întregii povești. Documentarul a fost realizat în anul 2008 de suporterii clubului, prin eforturi proprii.
Clubul „U” Cluj a fost înființat în septembrie 1919 de către Societatea Sportivă a Studenților Universitari. Fiind semnul distinctiv al studenților clujeni, “șepcile roșii” a devenit numele de alint al echipei. Din 1932 până în prezent, a participat fără întrerupere la toate edițiile campionatului românesc de fotbal. Culorile clubului, alb și negru, au fost alese de Mihai Tripa și Andrei Suciu, studenții care au achiziționat primul echipament pentru echipă. Încă de la înființare, „U” Cluj și-a desfășurat meciurile de acasă pe stadionul din parcul central al orașului. A făcut excepție doar perioada 1940-1945, când clubul s-a mutat la Sibiu din cauza Dictatului de la Viena. Clubul are numeroși suporteri și este în rivalitate cu cealaltă echipă a orașului, CFR Cluj.
Vezi și:
Viața lui Nicolae Dobrin – film documentar despre unul dintre cei mai mari atleți români, un maestru al driblingului şi al fentei, un model în executarea paselor şi a loviturilor libere, ales de trei ori cel mai bun fotbalist al României.

Vizionare online film documentar  

“U” Cluj, o legendă adevărată

[ DESTINATII DE VIS ] How to catch all the fish in a lake within 15 minutes

Just beneath the village of Bamba, in the Northern part of Dogon country in Mali, lies a small, yet sacred lake, where fishing is permitted only once a year – during the unique ritual called Antogo.

The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
In the past, Bamba is said to have been covered in lush green forests. The lake, which is considered to be sacred and populated with good spirits, used to offer tons of fish that contributed to local food requirements. But with changes in climate, desertification, and the passage of time, the region gradually became dry, infertile and inhospitable. 
 On the day that is finally designated as the day of Antogo, hundreds gather from all parts of Mali around Bamba’s lake. The 3 biggest groups are formed by the most respected and ancient families of various Dogon villages. The group from Bamba itself is usually the largest. These groups of people maintain a collective mystical silence, except for the wise who recite incantations and praise deities. When they are done speaking, the ritual itself – and all the magic associated with it – begins.

The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
he children and men form a frame of sorts around the lake; women are prohibited from participating in the ritual as they are considered impure because of their menstrual cycles. Once the frame is formed, they wait and watch, until the tinkling of a bell and a gunshot is heard. Then, hundreds of Dogon jump wildly into the lake, armed with fishing baskets, attempting to catch as many fish as possible, as fast as they can. The caught fish are quickly stashed into local leather bags, but sometimes people keep them in their mouths until they can find a place for storage. The Dogons soon become unrecognizable, covered completely in mud. The dance continues, nevertheless, and the fishing quickly turns into a frenzy. All this goes on for about 15 minutes, when a gunshot marks the end of the ritual. All the captured fish are put together and handed over to the oldest man of Bamba, the village elder, who will make sure the catch is properly distributed among the villages.
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
The Sacred Antogo Fishing Ritual, or How to Catch All the Fish in a Lake in 15 Minutes
Text — Via Photo — 1 2

Succesul necesită să fii dispus să acţionezi

Dacă vrei să ai succes poţi începe în orice moment.
Nu fă greşeala de a nu face nimic
doar pentru că poţi face foarte puţin. 

Întotdeauna atitudinea ta
la începutul unei sarcini dificile va fi cea care,
mai mult decât orice altceva, îi va afecta rezultatul.
Pentru a ajunge într-un port trebuie să navighezi.
Trebuie să navighezi nu să stai ancorat.
Trebuie să navighezi în direcţia viselor tale, nu să rătăceşti.
O călătorie de 1000 de mile începe cu un pas.
Max Steingart

[ VIDEO ] Dedublarea astrală – desprinderea sufletului de trup



dedubl cop Dedublarea astrală   desprinderea sufletului de trup
O experienţă de dedublare în afara trupului este în esenţă separarea temporară a conştiinţei de corpul fizic. Este o experienţă foarte naturală pe care oamenii au experimentat-o timp de mii de ani în diferite culturi, din fiecare societate de pe cuprinsul planetei. Mulţi oameni experimentează fenomene de dedublare pentru că vor răspunsuri, vor să afle prin experienţa directă că vor continua să trăiască. Cu alte cuvinte, vor răspunsuri la marile întrebări existenţiale: Cine suntem noi cu adevărat? Unde mergem după moarte? De unde venim? şi Care este scopul vieţii?
Trăirile din timpul dedublării pot să ofere aceste răspunsuri, iar răspunsul este copleşitor pentru că este trăit. Şi acesta este singurul mod în care aflăm cu adevărat răspunsuri. Dedublările în afara corpului ne oferă o modalitate de a trece dincolo de credinţe, de speculaţii şi teorie, şi să experimentăm totul în mod direct. În acest film documentar, scriitorul William Buhlman vorbeşte despre ce înseamnă dedublarea astrală şi despre cum se manifestă ea.
FILM ONLINE : AICI !

[ Destinatii de vis ] Încăperea misterioasă din Egipt

În februarie 2006, lumea întreagă a asistat la deschiderea mormântului KV63 în Valea Regilor din Egipt – primul cavou găsit în acea zonă de la Tutankhamon încoace. Pe măsură ce arheologii căutau dovezi despe ce anume reprezintă mormântul KV63, indicii înșelătoare arătau o conexiune cu Faraonul Tutankhamon.
Trei ani mai târziu, dr. Otto Schaden și echipa sa s-au întors la KV63 și se pare că au rezolvat, într-un final, misterul. Acest film documentar se bazează pe teoria că mormântul a fost folosit pe post de ascunzătoare funerară în ritualul de pregătire a înmormântării lui Tutankhamon însuși.

Vizionare online film documentar

 Încăperea misterioasă din Egipt 

subtitrat

Te fierbe încet


Odată, un psiholog, a pus o broască într-o cuvă cu apă fierbinte. Imediat, broasca a sărit din ea. Din moment ce apa era fierbinte nu a putut rămâne în ea - aşa că a sărit.
Mai târziu, acelaşi psiholog a pus acea broască într-o altă cuvă cu apă şi a început să o încălzească treptat. În douăzeci şi patru de ore a ajuns la punctul de fierbere. Pe măsură ce continua să încălzească apa, a observat că broasca se obişnuise - la fel cum se întâmplă în cazul nostru. Apa se încălzeşte puţin, atunci şi broasca se încălzeşte un pic. Broasca a crezut că nu are niciun motiv să sară; că poate îndura. Aşa s-a acomodat - la fel cum facem noi.
În douăzeci şi patru de ore broasca era deja obişnuită. În momentul în care apa a dat în fiert, broasca a rămas pe loc pentru că nu a observat nicio diferenţă - temperatura apei a crescut puţin câte puţin şi nu a existat o creştere drastică ce ar fi putut-o face să sară.
Broasca a acceptat temperatura, puţin câte puţin. Apa a continuat să fiarbă, broasca a fiert, dar nu a ieşit de acolo. Broasca ar fi putut să sară - nu există ceva mai normal pentru o broască decât să sară - dar nici măcar nu a făcut asta.
Fragment din Osho - Războiul şi pacea interioară

[ VIDEO ] Brâncuși filmat (1923-1938)

Filmul, care conține imagini de mare valoare istorică, îl arată pe Brâncuşi la lucru, unele dintre capodoperele acestuia fiind filmate în stadiul de construcţie. Sculptorul poate fi văzut modelând lutul, tăind cu fierăstrăul Coloana Infinită sau primind vizite de la alte personalităţi care au marcat sculptura modernă, precum Barbara Hepworth. Filmul prezintă şi imagini de la montarea Colanei fără de sfârsșt şi a Porţii sărutului în Târgu Jiu.
O oră de secvenţe filmate de Brâncuşi între 1923 şi 1938, în atelierul său din Paris, în Anglia şi în România, mai ales la Târgu Jiu. O lecţie despre lumină şi despre folosirea luminii, simplitate şi răsfăţ, prieteni, muncă grea şi joacă. Totul, în liniştea filmului mut. Brâncuşi ne arată cum să-i privim lucrările: “Pasărea măiastră” e aşezată în aşa fel, încât absoarbe lumina şi devine singura lumină; “Nou-născutul” e legănat pentru a i se observa fragilitatea şi felul cum oglindeşte lumea; “Peştele” e rotit pe un suport pentru a străbate şi a fi străbătut de o rază – lumina ca mişcare; “Leda” ni se înfăţişează ca reflexie, ca direcţie a luminii ori ca traiectorie urmăritoare. Aş paria că Brâncuşi era pasionat de teoria relativităţii şi încerca să o aplice: curbarea luminii şi atracţia ei de către masele mari de materie. (Surse: Mihnea Măruță - O comoară: 60 de minute filmate de Brâncuşi; Prolibro).

Brâncusi filmat (1923-1938)

BANCURI TARI DE MARTIE



-         Iubito, tu ai parolat calculatorul?
- Da, dragă.
- Şi care e parola?
- Data nunţii noastre.
- … la naiba.
**********

-         Nu ştii unde mi-e creionul? îl întreabă un funcţionar pe colegul său.
- Ba da, după ureche.
- Omule, nu-mi complica viaţa. După care ureche?
  *************

*-Cum derutezi o blondă?
-O pui să numere treptele unei scări rulante.*


*Un sat din Transilvania, toti locuitorii romani,un singur evreu
Preot: Itic,am venit sa te botez roman
Itic :Bine parinte
Preot (udandu-l de trei ori cu apa): Te botez Ion.
Toate bune,pana in postul Craciunului cand femeile satului anunta
preotul ca din curtea lui Ion vine un miros persistent de friptura.
Preotul: Ioane,ce gatesti?
Ion: Mazare parinte,mazare
Preotul verifica tigaia, unde, era o bucata mare de friptura de porc
Preot: Da bine Ioane,asta e carne.....
Ion: Parinte, dumneata cand m-ai botezat, m-ai stropit de trei ori cu
apa si ai zis ca de acum te numesti Ion. Asa, si eu am aruncat de trei
ori apa pe carnea asta si am zis..."mazare te botez".*



*-Cum arată diavolu'?
-Câteodată atât de bine, încât îl ceri de nevastă.*

*O blonda supravietuieste unui accident cumplit, petrecut pe Autostrada
Soarelui. Iese cu chiu cu vai (din fericire nevatamata) din gramada de
fiare contorsionate si declara politistului:
- Mergeam linistita cand, deodata, in fata mea apare un brad. Cotesc
stanga, acolo un alt brad, cotesc dreapta, ce credeti ? Inca un brad!
Din cauza manevrelor bruste, m-am dat peste cap de vreo 15 ori.
- Stimata doamna, suntem pe autostrada si nu este niciun copac pe o
distanta de citeva zeci de km. Ceea ce ati vazut dumneavoastra e
odorizantul agatat de oglinda…*

*Astazi am pus punct unei relatii de lungà duratà.
Nu pot sà zic ca m-a afectat prea tare pentru ca nu era relatia mea...*.


*ATENŢIE!
Angajaţii care vin la muncă un pic mai târziu sunt rugaţi să meargă pe
partea dreaptă a coridorului, ca să nu se ciocnească cu angajaţii care
pleacă mai devreme*!

*Pe lume îţi e sortită cu ade­vă­rat numai o femeie, iar dacă n-o
în­tâlneşti eşti salvat.*

*Mai dulce decât orice femeie e prietena sa.*

*Nu faptul că bărbaţii se gândesc tot timpul la sex le supără pe femei,
**ci faptul că gânditul nu e dovedit tot timpul de fapte.*

*Nu-i foarte greu să-i iei femeia altuia, mult mai greu e să i-o dai
înapoi.*

*Un cizmar fără ghete nu-i totuna cu o croitoreasă fără fustă.*


*Statistica divorţurilor arată că pă­rinţii care fug de acasă sunt mult
mai mulţi decât copiii .*

Femeia care găteşte bine îl va găsi întotdeauna pe bărbatul care mănâncă
mult.

*Când soţia tace mult timp înseamnă că are foarte multe de spus.*

*Soţul şi soţia se ceartă.
Soţul:
- Marie, te rog mult, ajunge, hai să divorţăm!
Soţia:
- Nu, Ioane, văduvă m-ai luat, văduvă să mă lasi! *..

-----
Doi tigani la portile Raiului.
Petre: - Nu va gasesc pe lista mea. O secunda, sa ma duc la Dumnezeu, sa il intreb de voi.
- Doamne, spuse Petre dupa ce intra la Dumnezeu in birou, sunt doi tigani la portile Raiului si vor sa intre !
-Trimite-i la dracu ! Nu au ce cauta aici !
Dupa cateva minute, Petre intra din nou intr-un suflet in biroul Domnului:
- Au disparut, Doamne !
- Cine, tiganii ??
- Nu. Portile Raiului !


- Domn' parinte, stiti... mi-a murit cainele si as vrea o mica inmormantare crestineasca, asa... dupa cum se cade.
Preotul ii raspunde:
- Mai Ioane, eu am avut bunavointa si te-am ascultat, dar du-te, ma, dracului si ingroapa-l undeva, unde ai mai vazut tu inmormantare la caini, cu popa?
Merge Ion acasa si a doua zi, vine iar:
- Domn' parinte, apoi io, m-am gandit ca totusi... o mica slujba acolo, nu se poate?
Preotul:
- Mai Ioane, du-te unde-i vrea, du-te cauta-ti pe cine-i vrea, sa ti-l ingroape, du-te la neoprotestanti si nu ma mai bate la cap.
Ion se indreapta spre usa suparat si zice:
- Apoi, daca asa sta situatia, eu cu nevasta-mea am strans, cu greu, vreo 3000 de euro pentru inmormantarea lui AZORICA...
Preotul:
- Apoi ma, stai asa, despre AZORICA-i vorba ? No stai asa, ma... ca Azorica-i caine ortodox, ba !



*Anunţ într-o grădiniţă de copii:*
"Dragi părinţi! Nu credeţi, vă rugăm, tot ceea ce spun copiii
dumneavoastră despre grădiniţă. La rândul nostru, vă promitem să nu
credem tot ceea ce spun ei despre dumneavoastră!"

*Clientul reuseste sa-l prinda de maneca pe chelner si-i spune in fuga:
- Te rog mult, daca intre timp iesi la pensie, spune-i succesorului
dumitale c-am comandat o friptura, doi mici si o sticla de Jidvei!*


*Mamă, la usă sunt doi oameni care cântă.
- Dă-le câte 10 lei şi spune-le să plece.
- Bine, dar nu ştiu dacă o să plece, unul dintre ei e tata.*

*O blondă intervievată...
- Câţi soţi ai avut?
- Doar ai mei ? Sau aşa...în general !!!*
*- Medicul meu a insistat să trec pe la dumneavoastră, spuse pacientul
către psihiatru. Dumnezeu ştie de ce, căci eu am o căsnicie fericită, o
slujbă sigură, mulţi prieteni, n-am griji…*
*- Hm, spuse psihiatrul, luându-şi carnetul de notiţe. Şi de când ai
senzaţia asta?*

*Barbatii sunt ca fierul de calcat.*
*Te aburesc pana te ard!*
*****
*Am fost foarte supărat zilele astea.
**Nevasta-mea m-a amenin**ț**at ca ma părăseste...*
*Nici măcar asta nu m-a înveselit.*


O tânără se roagă la cel de sus:
– Doamne, de data aceasta vreau să mă rog pentru cei din jurul meu, fără a cere nimic pentru mine. Dă-i Doamne mamei mele un ginere chipeş, bogat cu vile şi maşini, dotat şi cumsecade…

GRIMASE DE FEBRUARIE



Se apropie un chelner cu o tavă:
- Cafea? Ceai?
Clientul: – Cred că, cafea.
Chelnerul: – Nu aţi ghicit, ceai…
  **********


- I-am cumparat sotiei mele o pereche de cercei cu diamante luna
trecuta, iar ea n-a mai vorbit cu mine de atunci...ii zic unui amic.
- De ce nu?! ma intreba el.
- Asta a fost intelegerea...i-am raspuns.*


*Se întâlnesc doi amici:
- Ce ești așa trist?
- Îs bolnav, nici un medic nu poate să mă ajute… fac pipi pe mine în pat…
- Încearcă să te duci la psiholog.
Se întâlnesc peste două săptămâni:
- Ei cum, ai rezolvat problema?
- Da, acum o fac cu mândrie.*


*Femeia se pregătește să-i spună soțului că vrea să se despartă:
-Vasile,am o veste proastă pentru tine...
-Ce-i,Leano ??Eu am una bună...
-Păi,începe cu a ta.
-Am câștigat la loto 1 milion de euro...Spune-o pe-a ta acum.
- Eu am ars cozonacii.*


*Două blonde la facultate:
- În ce an eşti tu?
- În două mii doisprezece, tu?*

*Azi noapte am auzit niste zgomote ciudate prin casa. Ma ridic usor, iau
bata de baseball si ma furisez spre usa de la balcon...
Cand ma uit pe geam, vad o flacara de lumanare tot rotindu-se prin aer.
Deschid usa brusc si incep sa lovesc orbeste.
- Aoleo, stai, nu mai da!! se auzi zbierand.
- Ce cauti ma aici, la mine-n casa?! ii zic, continuand sa-l altoiesc.
N-a mai apucat sa-mi raspunda dar, ma rog, orice ar fi cautat, stiu
sigur ca a cautat-o cu lumanarea...*



*Bărbatul cântărește 500 kg dimineața,100 kg după-amiaza și 10 g seara.
Dimineața:
-Du-te la muncă,boule!
După-amiaza:
-Iar te-ai îmbătat,porcule!
Seara:
-Fluturaș,hai în pat!*


******
Un vânător este întrebat ce calităţi trebuie să aibă o persoană care vânează animale sălbatice. Acesta răspunse:
- Trei lucruri: Ochi buni, mâna sigură şi voce tare.
- Dar vocea pentru ce?
- Să fie auzit dacă stă în vârful copacului şi cere ajutor. 

Aleşii noştri: "Liceenii", cei care hotărăsc pentru noi...


CANACHEU E TEHNICIAN ELECTROENERGETIC
http://www.evz.ro/uploads/RTEmagicC_24Canacheu_Costica.jpg.jpgCostică Canacheu (54 ani) e deputat PDL.
Ca studii, el şi-a trecut doar Liceul Industrial Electroenergetic, din Capitală.
Prin urmare, la bază este tehnician electroenergetic, meserie pe care a practicat-o înainte de Revoluţie.
Fără să aibă altă pregătire profesională, Canacheu a fost numit vicepreşedinte al Comisiei pentru Apărare,
Ordine Publică şi Siguranţă Naţională.
El a intrat în politică după ce a participat la Revoluţia din Decembrie 1989. Este membru fondator al FSN şi,
ulterior, al PD. În ultimii 23 de ani, meseria de bază a lui Canacheu a fost cea de politician.
A avut mai multe mandate de deputat.
JOBUL LUI COMAN: „PLECAT DIN ŢARĂ”
http://www.evz.ro/uploads/RTEmagicC_24Coman_Gheorghe.jpg.jpgDeputatul Gheorghe Coman (44 ani) de la PP-DD are cel mai subţire CV.
La activitate profesională, el nu specifică nicio şcoală pe care ar fi absolvit- o.
Coman menţionează doar că în perioada 1988 – 1991 a fost lăcătuş mecanic la MECON SA.
Prin aceasta, deputatul ne lasă să ghicim că ar fi absolvit o şcoală profesională.
Pentru perioada imediat următoare, deputatul PP-DD menţionează sec: „1992 – 1997 plecat din ţară”.
Asta a fost activitatea lui profesională. Din 1998, Coman a mai lucrat la două firme. Cu o astfel de pregătire,
deputatul PP-DD a fost numit în Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupţiei şi pentru petiţii.
CIOCAN ŞI-A LUAT BAC-UL LA 50 DE ANI
http://www.evz.ro/uploads/RTEmagicC_24Ciocan_Dan.jpg.jpgDan Ciocan (52 ani), deputat PSD, menţionează în CV-ul său că
şi-a luat Bacalaureatul în 2010, adică la vârsta de 50 de ani. El susţine pe site-ul cdep.ro că în 1985
a absolvit Şcoala de subofiţeri de la Câmpina şi că, până în 2001, a fost subofiţer de poliţie la IPJ Olt.
Din 2002, a intrat în afaceri şi, apoi, în politică, unde a ocupat funcţii de conducere în cadrul organizaţiei judeţene Olt a PSD.
EVZ a vrut să afle de la Ciocan cum a ajuns subofiţer de poliţie în 1985, în contextul în care şi-a luat
Bacalaureatul abia în 2010, dar nu a reuşit să-l contacteze. De la biroul grupului PSD din Camera
Deputaţilor ni s-a transmis că deputatul nu şi-a lăsat datele de contact.
El este în prezent student al Facultăţii de Agronomie din Craiova. Un astfel de învăţăcel tomnatic a fost desemnat în Comisia pentru politică economică, reformă şi privatizare.
VERGINEL GIREADĂ, BAC ŞI STUDENT LA 42 DE ANI
http://www.evz.ro/uploads/RTEmagicC_24Gireada_Dumitru_Verginel.jpg.jpgDeputatului PNL Dumitru Verginel Gireadă (45 ani) i s-a deschis apetitul
pentru şcoală mult mai târziu. Abia la 42 de ani, el a reuşit să-şi ia Bacalaureatul,
la Liceul Ştefan cel Mare din Botoşani, după ce s-a chinuit vreo doi ani. Apoi s-a înscris la
 Facultatea de Administraţie şi Ştiinţe Politice, din cadrul Universităţii Petre Andrei din Iaşi,
unde este student şi în prezent. Până la 42 de ani, Verginel a fost, la bază, mecanic agricol.
El a terminat Liceul Agroindustrial în 1987.
După ce a intrat în PNL, în 2001, Verginel a avut o ascensiune fulminantă. Dintr-un simplu
mecanic agricol a ajuns administrator aprovizionare la un Centru de Transfuzii, apoi primar al
localităţii Mihai Eminescu din Botoşani. Acum, ca deputat, a fost numit membru al Comisiei
pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară şi servicii specifice.

BECALI E SPECIALIST ÎN DREPT ŞI IMUNITĂŢI
http://www.evz.ro/uploads/RTEmagicC_24Becali_George.jpg.jpgGigi Becali (55 ani), deputat PNL, ocupă un loc în Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi.
El şi-a trecut în CV, la capitolul „Studii şi specializări”, doar absolvirea Liceului „Iuliu Maniu” din Bucureşti.
Ca activitate profesională, deputatul din Pipera se laudă că a fost investitor imobiliar, patron la Steaua Bucureşti
şi deputat în Parlamentul European, din 2010. Aceasta este toată pregătirea şi activitatea lui de până acum.
Cu o asemenea experienţă profesională, colegii săi din PNL au considerat că e îndeajuns de bun pentru Comisia juridică.
Prin urmare, un om fără nicio calificare în domeniul juridic va fi cel care îşi va da avizul asupra tuturor legilor
ce vor fi votate de actualul Parlament. Becali e cel care l-a audiat pe ministrul Justiţiei. El va trebui să se pronunţe asupra
solicitărilor Parchetului de percheziţionare sau arestare a colegilor săi din Parlament.

Cine se bucura de aurul romanesc ?



Suma enorma, ca si actuala datorie a Romaniei.
Atunci au fost turcii, habsburgii, rusii, acum in epoca post decembrista cine, cine oare....???!!!


Romania, de-a lungul istoriei, s-a aflat mereu la rascruce de vanturi, intre 3 mari imperii.

De la 1393 la 1877 (484 ani) Muntenia, Moldova si Transilvania au platit Imperiului Otoman 1.066.305.780 lei-aur, sau 341.021 kg aur (341 tone aur).

Imperiul Habsburgic a tinut sub ocupatie Transilvania, intre 1687 si 1918 (231 ani), Banatul, intre 1718 si 1918 (200 ani), Oltenia, intre 1718 si 1739 (21 ani) si Bucovina, intre 1775 si 1918 (143 ani) si a stors aceste provincii de 2.450.000000 lei-aur, sau 857.500 kg aur (858 tone aur).

In perioadele de ocupatie ruseasca, intre 1769 si 1854 (85 ani), Moldova si Muntenia au fost stoarse de 200.000.000 lei-aur, sau 64.516 kg. aur (65 tone aur).


Cu alte cuvinte, Imperiul Habsburgic, stapanind 231 ani Transilvania si 100 ani Bucovina, a jecmanit de doua ori mai mult decat turcii (484 ani) si de patru ori mai mult decat rusii (85 ani).

Fara a mai pune la socoteala tezaurul trimis spre pastrare rusilor si nici uriasele despagubiri de razboi impuse Romaniei la sfarsitul WW2, inseamna o paguba de 1.264 tone aur, care astazi ar fi valorat peste 63 mld. EURO. 
Iata ce avem, si n-avem voie sa stim...
Din 2005, Romania nu mai scoate nici un gram de aur din minele sale. Motivul oficial: zacamintele sunt epuizate. Totusi, opt firme straine au primit licente de exploatare in zonele epuizate, care s-au dovedit a fi foarte bogate: contin aur in valoare de 54 de miliarde de euro. Explicatia: Au avut hartile geologice ale statului roman,
ne-a spus dr. ing. Florea Neagu
Zacamintele de aur din Romania, majoritatea situate in patrulaterul aurului - adica perimetrul Baia de Cris, Sacaramb, Zlatna si Baia de Aries, din Muntii Apuseni - dar si in Maramures, sunt exploatate, cu eficienta, de foarte mult timp.
Pe timpul lui Ceausescu se scoteau intre 14 si 20 de tone de aur pe an. Dar, dupa 1990, extractia a scazut dramatic,iar in 2005, minele au fost sigilate. Oficial s-a spus ca sunt epuizate,
 a afirmat dr. ing. Florea Neagu, fost director al Institutului de Proiectari Miniere, omul care a proiectat si realizat mine de aur in patrulaterul aurului.
Un eveniment interesant s-a petrecut in anul 2000, cand Banca Nationala a refuzat sa mai cumpere aur de la minele romanesti pe motiv ca nu poate avea o rezerva mai mare de metal pretios decat 15% din tot ce inseamna rezerva valutara. Cum aceste mine nu aveau voie sa vanda metalul extras decat Bancii Nationale, au dat, cum era de asteptat, faliment. Daca vechile firme romanesti care se ocupau de metalul pretios au disparut, in locul lor au venit, in mod ciudat, opt companii straine care au cerut in concesiune parcele pentru prospectiunea si exploatarea zacamintelor de aur, tocmai de unde acestea se terminasera.
250 de tone, doar la Rosia Montana
Potrivit declaratiilor facute pentru DailyBusiness. ro de reprezentantii firmei Gabriel Resources, la Rosia Montana s-a gasit un zacamant de aur in valoare de 11 miliarde de dolari, adica de aproximativ 250 de tone de metal pretios. De asemenea, firma Carpatian Gold a gasit la mina Barza, in Muntii Zarandului, inchisa pentru ca nu mai era rentabila, un zacamant de aur in valoare de 12 miliarde de dolari! Recent, Stefan Marincea, presedintele Institutului Geologic Roman, a declarat ca in tara noastra mai sunt zacaminte in valoare de cel putin 54 de miliarde de dolari. Interesant este si faptul ca toate firmele straine au mers lapunct ochit - punct lovit, adica au obtinut licente de prospectiuni si exploatare exact pe zonele cele mai bogate  ... Cum?

Firmele straine nu au descoperit nimic, datele apartin scolii de geologie din Romania . Am fost directorul Institutului de Proiectari Miniere si am realizat mine de aur in Apuseni. Scoteam si productii de 40 de kilograme de aur pe tona de minereu, ceea ce este foarte mult. Pot sa spun ca inca este mult aur in subteran, dar nu stiu de ce nu le exploateaza direct statul. Pe vremea mea, informatiile aveau caracter secretdar acum le are toata lumea. Firmele straine$B%)(Bau gasit$B%5(B metale pretioase in Romania consultand hartile geologice realizate pe vremea lui Ceausescu. Acum,statul, prin reprezentantii sai, a stiut perfect ce da in con cesie,
 ne-a spus dr. ing. Neagu.

In 1925, in Romania s-a realizat o baza solida de date privind toate zacamintele nationale. Scoala romaneasca de prospectiuni geologice a crescut constant.
Zacamintele din tara au fost cercetate permanent de mai multe organisme de specialisti si inregistrate pe profile, adica sectiuni desenate ale ariilor prospectate geologic. In 1968, toate aceste date au fost inregistrate si intr-un calculator adus de la americani si instalat intr-unul din sediile Intreprinderii de Prospectiuni si Foraje Geofizica, in strada Biserica Amzei din Bucuresti. In 1971, cei de la prospectiuni au mai cumparat un calculator, Texas Instruments, pentru stocarea datelor. A fost instalat in alt sediu, in strada Coralilor din Capitala, unde se gaseau si profile geologice realizate in toata tara . Pe baza acestor informatii, Ceausescu facuse un plan de extractie pana in anul 2050. Dupa 1990, in imobilul din Coralilor s-au lucrat primele numere ale ziarului Adevarul.
Ulterior, imobilul a fost cumparat de omul de afaceri Ovidiu Tender, care desfasoara activitati in domeniul prospectiunilor geologice etc. In fine, in 1992 a izbucnit un scandal in sediul din Coralilor: disparusera toate profilele geologice. Una dintre persoanele care au lucrat in institut ne-a spus ca
pretul vanzarii documentatiei secrete a fost de 10.000 de dolari...

Am cerut Agentiei Nationale pentru Resurse Minerale (ANRM) detalii despre licentele primite de firmele straine pentru exploatarea aurului pe teritoriul Romaniei. Raspuns:
Informatiile solicitate nu se incadreaza in categoria informatiilor de interes public. (...) Sunt documentatii care fac parte din categoria informatiilor clasificate.
 Iata ce scrie in Constitutia Romaniei, art. 136: Bogatiile de interes public ale subsolului, spatiul aerian, apele cu potential energetic valorificabil, de interes national, plajele, marea teritoriala, resursele naturale ale zonei economice si ale platoului continental, precum si alte bunuri stabilite de legea organica fac obiectul exclusiv al proprietatii publice. Iata ce spune Legea 544/2001: Accesul liber si neingradit al persoanei la orice informatii de interes public constituie unul dintre principiile fundamentale ale relatiilor dintre persoane si autoritatile publice, in conformitate cu Constitutia Romaniei.
Datorie externa, 92,1 miliarde $B$.(B
In decembrie 1989, Romania nu mai avea nici o datorie externa. De atunci, lucrurile s-au schimbat. Conform datelor Bancii Nationale, publicate cu patru luni in urma,  tara noastra a acumulat, in ultimii 20 de ani, o datorie externa de 92,1 miliarde de euro.
Record pentru pretul aurului
Aurul a inregistrat un maxim istoric de 1.505,4 dolari pe uncie
(n.r.-unitate de masura egala cu 35 de grame) miercuri, fiind tranzactionat la 1.502,96 dolari, fata de 1.493,9 cu cat fusese vandut marti. Economistii apreciaza ca pretul aurului a crescut cu 5% in aprilie, iar trendul ar putea continua,
metalele pretioase fiind considerate un plasament ferit de riscuri.
Dezvaluiri Libertatea
Secretele zacamintelor de aur, vandute pe 10.000 de dolari
22 Aprilie 2011
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/dezvaluiri-libertatea-secretele-zacamintelor-de-aur-vandute-pe-10-000-de-dolari-332016.html
============================
Profesorul Gheorghe Popescu de la Facultatea de Geologie Bucuresti, unul dintre cei mai cunoscuti geologi romani specializati pe zacaminte de aur
======================
Un studiu recent asupra exploatarii zacamintelor de aur din Romania arata ca suntem in elita mondiala a metalelor pretioase. "Ocupam locul cinci in lume la extractie, in decursul istoriei", ne-a spus profesorul dr. Gheorghe Popescu de la Facultatea de Geologie Bucuresti, autorul cercetarii. Cu toate acestea, Romania mai are 6.000 de tone de aur in zacaminte. Cat inseamna asta? Daca ne raportam la cursul BNR de vinerea trecuta, cand un gram de aur a fost 180 de lei, valoarea totala a zacamintelor este de aproximativ 250 de miliarde de euro! Si aceasta in conditiile in care poporul roman se lupta cu saracia si cu nesiguranta locurilor de munca.
Mineritul aurului pe teritoriul Romaniei este o traditie multimilenara. Cele mai vechi podoabe de aur gasite la noi au fost descoperite la Moigrad, judetul Salaj si apartin epocii pietrei, adica au o vechime de 6.000 de ani. Inca de atunci, stramosii nostri cunosteau metalurgia aurului.
Suntem pe locul cinci in lume
"Din stravechime pana acum, din Carpatii Romaniei s-au extras 2.070 de tone de aur, lucru care ne plaseaza pe locul cinci in lume, dupa Africa de Sud, Canada, Statele Unite si Australia. Dupa cum se vede in grafice, cea mai mare parte a fost folosita de altcineva decat poporul roman. Vestea buna este insa ca mai avem, in sediment, de trei ori cat s-a exploatat pana acum, adica vreo 6.000 de tone. Ramane de vazut cum vor fi folosite. Deocamdata, pe noi, pe specialisti, nu ne intreaba nimeni nimic",
ne-a spus profesorul dr. Gheorghe Popescu, unul dintre cei mai cunoscuti geologi romani specializati pe zacaminte de aur.
$B%)%J!V(Bara noastra primeste prea putin pentru zacamintele pe care le concesioneaza$B%5(B
Conform Legii minelor, modificata in 2009, Romania primeste din partea companiilor care exploateaza bunurile subterane o redeventa de doar 4% din tot ce se extrage . Adica, daca se castiga 100 de milioane de euro din extractia aurului, statul incaseaza 4 milioane, iar restul merge la firma care exploateaza mina.
"Eu cred ca aceste redevente sunt in defavoarea tarii noastre, care primeste prea putin pentru zacamintele pe care le concesioneaza. Sigur ca investitorul trebuie sa castige, dar o afacere trebuie sa fie reciproc avantajoasa, adica trebuie sa castige si Romania , sau Romania in primul rand, pentru ca este proprietarul",
 ne-a spus prof. Gheorghe Popescu.
De mentionat este faptul ca in Africa de Sud redeventa pentru aur este de 20%. 


Sorin Golea


NO COMMENT...

WINTER

WINTER

Gandind ...

Gandind ...

Acest website este un pamflet!


Nu ne asumam nici o raspundere in ceea ce priveste continutul materialelor prezente pe website sau pentru continutul comentariilor lasate de utilizatorii acestui website si nici nu consideram a incalca in vreun fel drepturile de autor avand in vedere faptul ca se considera a fi informatii publice atata vreme cat sunt culese de pe siteuri publice care nu specifica intr-un mod expres ca ar fi proprietatea cuiva. Materialele prezentate pe acest website sunt in totalitate primite de la vizitatorii acestui website care isi asuma intreaga responsabilitate asupra lor sau al continutului lor.

Pentru nici una dintre situatii autorii acestui website nu pot fi acuzati de nimic.Pentru eventuale reclamatii va stam la dispozitie cu adresa de e-mail remusvoda@yahoo.com pentru gasirea unei rezolvari pe cale amiabila.

Comentariile fara rost sau cele vulgare pot fi sterse fara o anuntare prealabila .